Teknik Sorular

Ürünlerimiz ile ilgili teknik bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

İçerisinde mekanik parça bulunmayan, elektronik malzemeler (yarı iletken komponent) kullanılarak yapılan anahtarlama cihazına “SSR – Solid State Relay”denilmektedir. Türkçe karşlığı olarakta çoğunlukla elektronik röle olarak kullanılmaktadır.

 

YÜK BAĞLANTISI; Kullanılan yükün yapısı ve gerilimi SSR uygulamasındaki en önemli etkendir. Kullanılacak SSR bu yük gerilimi ve yapısına göre seçilir.
GİRİŞ-KONTROL BAĞLANTISI; Sistemde kullanılan kontrol cihazı ve kontrol geriliminin tipi de SSR seçiminde kullanılacak önemli parametrelerdendir.
SSR; Yük ve kontrol gerilimi özellikleri göz önüne alınarak ihtiyaca uygun SSR seçilir.

Yapısının getirdiği özellikler nedeni ile diğer anahtarlama cihazları olan Röle ve Kontaktöre göre üstün özelliklere sahiptir.

ANAHTARLAMA HIZLARI ÇOK YÜKSEKTİR

SINIRSIZ ÖMRE SAHİPTİR

ZOR KULLANIM ŞARTLARINA UYUMLUDUR

KÜÇÜK KONTROL SİNYALİ İLE BÜYÜK GÜÇLER KONTROL EDİLİR

EMC UYUMLUDUR, ELEKTROMANYETİK GÜRÜLTÜ OLUŞTURMAZ.

SIFIR GERİLİM ANAHTARLAMA KULLANILAN MODELLER İLE LAMBA VE ISITICILARIN (REZİSTANS) ÖMÜRLERİ ARTAR

Plastik Enjeksiyon Makineleri

Ekstruder ve Bodinozlar

PVC Şişirme Makineleri

PVC Kişe Kaynak Makineleri

Naylon Torba ve Poşet Makineleri

Shirink Ambalaj Makineleri

Paketleme makineleri

Baskı Makineleri

Endüstriyel Isıtma-Kurutma Fırınları-Uygulamaları

Sıcak Yolluk Kontrol Cihazları …..

Motor Kontrol Uygulamaları

Hızlı Kompanzasyon, Kondansatör yük uygulamaları

SSR yarı iletken malzemelerden imal edildiği için anahtarlamanın yapıldığı yük ucundaki direnç sıfır değildir. Dolayısı ile SSR çıkış ucundaki bir gerilim düşümü olacaktır. Buda yük ucundan çekilen akım değerine göre bir güç kaybı yaşanacaktır. Buda cihazda ısı enerjisi olarak açığa çıkacaktır. Oluşan bu ısı enerjisi dışarı atılmalı, sıcaklığın yükseltilmesi önlenmelidir. Düşük yük akımlarında SSR nin pano taban sacına bağlanması ile bu sıcaklık artışı önlenir. Yüksek yük akımlarında SSR için soğutucu kullanılmalıdır. SSR kullanımında ortam sıcaklığı (pano sıcaklığı) önemlidir. Panonun hacmi ve kullanılan SSR ve diğer ısı oluşturan cihazlar da düşünülerek uygun pano havalandırılması yapılmalıdır.

Soğutucu seçiminde yük akımı eğrilerinde verilen değerlerde soğutucu kullanılmalıdır. SSR soğutucuya monte edilirken ısı transferini en iyi şekilde sağlayacak ısı iletim pastasının kullanılması uygun olacaktır. Ayrıca soğutucuyu pano içerisinde monte ederken ısı transferini en iyi yapacak şekilde monte edilmeli. Hava akışının aşağıdan yukarıya doğru akışını sağlayacak şekilde soğutucu bağlanmalı, soğutucu kenarlarına gerekli boşluklar sağlayacak montaj yapılmalıdır.

Sigorta Seçimi: SSR yi oluşabilecek ani akım artışlarından ve kısa devrelerden korumak gerekir. Bunun için yük ucuna bağlanacak sigortanın hızlı sigorta olması tavsiye edilmektedir. Hızlı sigorta I2t değeri SSR nin değerinden küçük olmalıdır.

Aşırı Gerilim Koruma: Şebeke ve yük özelliklerine göre aşırı gerilim oluşabilmektedir. Aşırı gerilim etkilerinden SSR yi korumak için RC filitre devresi ve varistör kullanmak gerekebilmektedir. “POWER BOX” cihaz içerisnde RC filitre devresi bulunmaktadır. Gerekir ise ilaveten SSR yük uçlarına Varistör bağlanmalıdır. Varistör değeri SSR çıkış gerilimi değerine göre seçilmelidir.